Litera „E” wycięta laserowo z przezroczystego akrylu

Rodzaje akrylu

Przed rozpoczęciem pracy z akrylem warto zapoznać się z właściwościami tego materiału. Do obróbki nadają się dwa rodzaje akrylu: odlewany i wytłaczany.

Akryl odlewany powstaje, gdy płynny akryl wlewany jest do form o różnych rozmiarach i kształtach. Akryl tego typu wykorzystywany jest do produkcji większości dostępnych na rynku nagród. Akryl odlewany nadaje się doskonale do grawerowania, ponieważ po wygrawerowaniu powierzchnie uzyskują efekt mrożonego szkła. Akryl odlewany można ciąć laserem, ale nie uda się z niego uzyskać wypolerowanych krawędzi. Akryl tego typu nadaje się lepiej do grawerowania.

Drugi rodzaj akrylu znany jest jako akryl wytłaczany. To z kolei materiał, który jest często poddawany cięciu. Akryl wytłaczany jest produkowany w innej technologii na masową skalę, dlatego jest tańszy od akrylu odlewanego i inaczej reaguje na działanie wiązki laserowej. Akryl wytłaczany można czysto i gładko ciąć laserem, uzyskując przy tym wypolerowane krawędzie cięcia. W tym przypadku nie uzyskamy jednak efektu mrożonego szkła, a wygrawerowane części będą przezroczyste.

Cięcie laserowe akrylu

Najlepsze efekty podczas cięcia akrylu wytłaczanego można uzyskać po podniesieniu materiału w taki sposób, aby nie dotykał stołu do cięcia. Zabieg ten znacznie ogranicza refleksy od stołu roboczego i występowanie śladów siatki na ciętym materiale.

Stół do cięcia z kołkami dystansowymi firmy Epilog to doskonałe narzędzie pomagające w uzyskaniu idealnych efektów cięcia wytłaczanych płyt akrylowych. Dzięki niemu można łatwo unieść płytę akrylową, co zapewnia lepszą jakość ciętych krawędzi. Stół do cięcia z kołkami dystansowymi to możliwość dowolnego pozycjonowania kołków dystansowych w otworach rozmieszczonych w odstępach co 25,4 mm (co jeden cal). Płyta akrylowa zostaje podparta w miejscach, które nie będą cięte laserem, co jednocześnie gwarantuje brak refleksów od stołu roboczego. Stół z kołkami dystansowymi umożliwia także podparcie kołkami tych elementów, które w innych warunkach wypadłyby ze wzoru cięcia.

Jak grubą płytę akrylową
chcesz ciąć?

Możliwości w tym zakresie zależą od mocy posiadanego laserowego plotera tnącego.

Laser Epilog o mocy 30 lub 40 W nadaje się do cięcia akrylu o grubości do 6,25 mm. Wraz ze zwiększeniem mocy urządzenia zwiększa się też grubość materiału, który możemy obrabiać. Urządzenie o mocy 50 lub 60 W umożliwia cięcie akrylu o grubości zbliżonej 9,5 mm (3/8"), a system o mocy 75 lub 120 W poradzi sobie z materiałem o grubości do 12,5 mm (1/2"), lub nawet do 18,75 mm (3/4") w dwóch przebiegach.

Szybkość cięcia laserowego

Najlepsze efekty cięcia akrylu są zwykle osiągane przy stosunkowo niewielkiej szybkości i przy dużej mocy. Taki proces cięcia umożliwia wiązce laserowej przetopienie krawędzi akrylu i uzyskanie efektu wypolerowanych krawędzi.

Obecnie jest kilku producentów akrylu, którzy oferują szeroki asortyment produktów w różnych kolorach i teksturach zarówno z akrylu wylewanego, jak i z wytłaczanego. Tak bogata oferta sprawia, że akryl jest chętnie wybieranym materiałem do wycinania i grawerowania laserem.

Laserowe grawerowanie akrylu

Użytkownicy laserów zwykle grawerują płyty akrylowe od strony tylnej, co zapewnia bardzo atrakcyjny wygląd gotowych elementów. Można to bardzo często zaobserwować na nagrodach z akrylu.

Płyty akrylowe są zwykle pokryte z przodu i z tyłu folią ochronną, która zapobiega zarysowaniom. Zalecamy, aby przed grawerowaniem usunąć folię ochronną z tyłu płyty akrylowej oraz pozostawić ją z przodu. Dzięki temu można uniknąć zarysowania materiału podczas obróbki. Ponieważ płyta akrylowa jest grawerowana od strony tylnej, należy pamiętać, aby przed wysłaniem projektu do lasera przygotować lustrzane odbicie docelowej grafiki.

Zwykle można przyjąć, że akryl graweruje się dobrze przy wysokiej szybkości i niewielkiej mocy urządzenia. Do znakowania akrylu wystarczy niewielka moc lasera, a zastosowanie zbyt dużej mocy może doprowadzić do zniekształcenia materiału.

Interesuje Cię urządzenie laserowe do cięcia akrylu?

Wypełnij formularz na tej stronie i odbierz pełną broszurę dotyczącą linii produktów oraz wycinane laserowo i grawerowane próbki.

Kto jest najważniejszym dostawcą
produktów z akrylu?

Akryl odlewany i wtłaczany można nabyć od wielu dostawców materiałów. Oto kilka typowych źródeł:

Więcej dostawców materiałów można znaleźć w sekcji Łącza branżowe.

Ogólne wskazówki dotyczące
laserowej obróbki akrylu

2) Wybierz rodzaj akrylu odpowiedni do wykonywanego projektu. Pamiętaj, że akryl wylewany jest lepszy do grawerowania, a akryl wytłaczany nadaje się lepiej do cięcia laserem.

3) Należy unieść płytę akrylową, korzystając ze stołu do cięcia z kołkami dystansowymi firmy Epilog lub innego podparcia, aby wyeliminować refleksy od stołu roboczego.

Jakiego typu projekty
akrylowe wykonujesz?

Akryl to wytrzymały i praktyczny materiał do obróbki laserowej. Różnorodność kolorów i faktur sprawia, że nadaje się idealnie do wielu zastosowań:

  • Oznakowanie w punkcie zakupu
  • Oznakowanie kierunkowe
  • Kolczyki/wisiorki/guziki
  • Pojemniki/pudełka
  • Grafiki na torty i cista
  • Niestandardowe nagrody
  • Ozdoby świąteczne
  • I wiele innych produktów!
Wszystkie zastosowania
oprogramowanie pomocy technicznej