Czego potrzebuję do mojego urządzenia laserowego?

Dowiedz się, jakiego oprogramowania i sprzętu potrzebujesz, aby rozpocząć pracę z urządzeniem laserowym.


Urządzenia laserowe firmy Epilog zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich uruchomienie i korzystanie z nich nie nastręczało żadnych problemów. Przygotowując system laserowy do pracy, należy pamiętać, że jest do tego potrzebnych jeszcze kilka elementów. Zrozumienie tych potrzeb jest bardzo istotne i zapewnia prawidłową integrację z budżetem i obszarem roboczym. Poniżej przedstawiamy wszystko, co jest potrzebne, aby skutecznie wprowadzić urządzenie laserowe do bieżącej działalności.

Aby rozpocząć pracę z urządzeniem laserowym, niezbędne jest posiadanie również komputera, oprogramowania do projektowania graficznego, odpowiedniego układu wydechowego oraz dowolnie wybranych dodatkowych akcesoriów do tego urządzenia.


 • Urządzenie laserowe
 • Systemy do cięcia/grawerowania laserowego wahają się w cenach od około 8000 do około 65 000 USD (ceny w USA) w zależności od rozmiaru stołu do grawerowania i mocy lasera. Urządzenie o większej mocy graweruje i tnie szybciej w porównaniu z systemem o niższej mocy. Wyższa moc umożliwia również cięcie grubszych materiałów. Wszystkie lasery produkowane przez firmę Epilog są chłodzone powietrzem, nie ma więc potrzeby stosowania osobnego zbiornika wody, węży doprowadzających ani pompy obiegowej.


 • Komputer
 • Potrzebny będzie komputer obsługujący dowolnie wybrane oprogramowanie do projektowania graficznego, a także pakiet oprogramowania Epilog Laser, za pomocą którego odbywać się będzie sterowanie laserem. Za pomocą komputera będzie tworzona lub drukowana grafika, a także prowadzona będzie konfiguracja lasera, aby uzyskać pożądane wyniki cięcia i grawerowania. Wszystkie nowe systemy laserowe Epilog są zgodne z systemami Windows 10, 8 i 7. Do zastosowań laserowych zalecamy sprzęt o specyfikacji określonej poniżej.

  Pamięć RAM (Random Access Memory)

  Pamięć RAM określa wydajność komputera w danej jednostce czasu. Ogólnie można przyjąć, że większa ilość pamięci RAM oznacza większą wydajność. Większość komputerów jest wyposażonych w co najmniej kilka gigabajtów pamięci RAM, ale warto pamiętać, że niezbędne jest co najmniej 512 MB pamięci RAM, aby uruchomić oprogramowanie związane z laserem.

  Szybkość procesora

  Szybkość procesora wpływa na płynność działania oprogramowania. Szybszy procesor zapewni dobre działanie oprogramowania, umożliwiając wykonanie większej liczby zadań w krótszym czasie. Szybkości procesora są mierzone w gigahercach (GHz). Niezbędne jest posiadanie procesora o szybkości co najmniej 2,0 GHz.

  Dysk twardy

  Potrzebna jest odpowiednia stała pamięć komputera, w której będą przechowywane pliki graficzne, umożliwiająca też instalację oprogramowania do projektowania graficznego oraz zestawu oprogramowania Epilog Laser. Ilość wymaganego miejsca będzie zależeć od liczby plików, z którymi użytkownik zamierza pracować. Wielu użytkowników uważa, że dysk twardy nigdy nie jest wystarczająco duży, ale w większości zastosowań lasera 20 lub 30 GB pamięci wystarczy na całe lata zapisywania danych.


 • Oprogramowanie graficzne
 • Podczas pracy z laserem grafika będzie wysyłana do urządzenia za pomocą funkcji drukowania programu graficznego. Lasery firmy Epilog mają otwartą architekturę, co oznacza, że użytkownik może używać prawie każdego oprogramowania graficznego opartego na systemie Windows. Większość użytkowników systemów Epilog Laser korzysta z programu CorelDRAW, ale można też stosować program Adobe Illustrator, AutoCAD lub inny znany nam program.


 • Wentylator wyciągowy
 • Cięcie i grawerowanie laserem powoduje powstawanie dymu i zanieczyszczeń podczas obróbki materiału. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo operatora lasera oraz osób znajdujących się w jego pobliżu konieczne jest usunięcie powietrza z systemu. Wywiewane powietrze może być odprowadzane na zewnątrz lub do przenośnego systemu filtrującego.

  Wentylator wyciągowy...

  Najprostszym sposobem usunięcia powietrza z lasera jest podłączenie wentylatora wyciągowego za pośrednictwem kanałów wyciągowych. Wentylator będzie odprowadzać powietrze z urządzenia, a następnie wypychać je kanałami wyciągowymi w dowolne miejsce. Prosty system może skierować przepływ powietrza bezpośrednio na zewnątrz budynku, a bardziej wyrafinowane rozwiązania mogą skierować je do większego systemu przepływu powietrza. Wybrana opcja będzie zależeć od obszaru roboczego i budżetu. Zalecamy skonsultowanie się z profesjonalistą z zakresu HVAC, aby ustalić, jak najlepiej zintegrować rozwiązanie wyciągowe w danym miejscu pracy i zapewnić zgodność z przepisami lokalnymi. Jeśli nie można skierować przepływu powietrza na zewnątrz budynku, koniecznie będzie zastosowanie systemu filtracyjnego, co omawiamy poniżej.

  ...lub system filtracyjny

  System filtracji to samodzielne urządzenie, które odprowadza kanałami powietrze z obszaru roboczego lasera i przepuszcza je przez filtr wychwytujący szkodliwe cząsteczki. Takie urządzenia można przenosić znacznie łatwiej niż inne systemy wyciągowe, więc jeśli planujemy częste przemieszczanie lasera, system filtracji jest doskonałym rozwiązaniem. Jeśli istnieje możliwość odprowadzania powietrza z urządzenia na zewnątrz, takie rozwiązanie nie jest potrzebne. Jeśli jednak planujesz używać przenośnego urządzenia filtrującego, regionalny lub lokalny dystrybutor firmy Epilog może polecić producenta i model.


 • Akcesoria opcjonalne
 • W zależności od wybranego systemu laserowego mamy do dyspozycji szeroki wybór akcesoriów. Akcesoria te rozszerzają możliwości każdego urządzenia i otwierają nowe możliwości produkcyjne. Poniżej przedstawiamy wybór popularnych akcesoriów.

  Stół do cięcia wektorowego

  Urządzenia Epilog Laser są standardowo wyposażone w stół do grawerowania. Jeśli laser ma być stosowany do wycinania, warto zadbać również o stół do cięcia wektorowego. Konstrukcja stołu do cięcia wektorowego zmniejsza kontakt jego powierzchni z wycinanym materiałem. Zmniejsza to gromadzenie się pozostałości i minimalizuje skutki odbicia wiązki laserowej od płaskiej powierzchni stołu po przejściu przez cięty materiał. Zastosowanie stołu do cięcia wektorowego zapewnia większe bezpieczeństwo i czystość wykonywanego cięcia.

  Kompresor Air Assist

  Jest to popularne rozwiązanie kierujące ciągły strumień powietrza w miejsce, w którym laser pracuje i wypala materiał. Zmniejsza to możliwość zapalenia się materiałów palnych, redukując jednocześnie pozostałości, co umożliwia wolniejszą pracę lasera w celu przecięcia grubszych materiałów. Niektóre z naszych urządzeń mają wbudowane kompresory do systemu nawiewu air assist, jak lasery z serii Fusion Pro, podczas gdy inne wymagają podłączenia kompresora zewnętrznego. Jeśli planujesz cięcie laserem, zdecydowanie zalecamy zamontowanie kompresora do systemu nawiewu air assist.

  Urządzenia laserowe z serii Zing są fabrycznie wyposażone w instalację Air Assist, wystarczy więc tylko podłączyć mały kompresor do tylnej części urządzenia. Kompresor taki można zakupić u przedstawiciela firmy Epilog. Można też podłączyć istniejącą instalację sprężonego powietrza do gniazda 6 mm (0,25 cala) z tyłu urządzenia (maksymalne obciążenie 60 PSI). Systemy laserowe Mini i Helix są również fabrycznie wyposażone w instalację Air Assist, jednak maksymalne obciążenie może wynieść 30 PSI.

  Przystawka obrotowa

  Jeśli planujemy używanie lasera do wytrawiania szklanek, kubków, butelek wina i innych cylindrycznych przedmiotów, niezbędne będzie zastosowanie przystawki rotacyjnej. Za pomocą przystawki rotacyjnej produkt jest umieszczany na rolkach, a laser automatycznie obraca przedmiot podczas grawerowania, zapewniając doskonałe i ostre grawerowanie na powierzchniach cylindrycznych.

  PhotoLaser Plus

  Pakiet oprogramowania PhotoLaser Plus (PLP) sprawia, że grawerowanie zdjęć wejdzie na jeszcze wyższy poziom dzięki przetwarzaniu zdjęć do grawerowania na wszystkich rodzajach materiałów. Grawerowanie zdjęć jest bardzo popularnym zastosowaniem laserów, a oprogramowanie PLP pomaga w tworzeniu najwyższej jakości grawerowanych zdjęć. Obejrzyj ten samouczek wideo, aby zobaczyć oprogramowanie PLP w akcji.

  Chociaż oczywiście laser jest najważniejszym narzędziem dla firm, które chcą świadczyć usługi personalizacji, warto rozważyć, jakie dodatkowe komponenty będą potrzebne, aby stworzyć najlepszą konfigurację systemu — zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

  Czy nadszedł już czas, aby uwzględnić usługi grawerowania i cięcia laserowego w swojej działalności? Skontaktuj się z firmą Epilog już dziś, aby umówić się na prezentację i zobaczyć, jak działają nasze systemy!

  Telefon: +48 22 735 07 40

Odbierz bezpłatną broszurę i próbki

Lokalny dystrybutor dostarczy Ci broszury i próbki oraz dużo więcej innych informacji.

*
*
*
*
oprogramowanie pomocy technicznej