Laserowe grawerowanie skórzanych stempli tłoczących z MDF i akrylu

Świetny sposób na użycie maszyny laserowej w celu uzyskania niepowtarzalnego wyglądu skóry.

Witamy ponownie w studiu Epilog! W tym projekcie przyglądamy się grawerowaniu laserowemu niektórych płyt MDF i akrylu w celu wykonania stempli do wytłaczania skóry. Zobaczcie powyższy film lub przeczytajcie o projekcie poniżej, aby zobaczyć, jak wykorzystaliśmy zapas płyt MDF i akrylu do stemplowania kawałków skóry.

Dzięki maszynie Epilog Laser można uzyskać bardzo wyraźne, doskonale wygrawerowane grafiki na skórze (sprawdź naszą stronę Skóra, aby uzyskać więcej informacji), jednak ta technika tłoczenia jest świetną alternatywą, która nadaje inny efekt końcowy. Tłoczenie skóry stemplem w dużej mierze zachowuje wygląd powierzchni oraz teksturę materiału. Jest szybką, realną alternatywą dla ręcznego grawerunku, frezowania CNC lub stempli drukarskich 3D.

Przygotowanie naszej grafiki

Zaczęliśmy od garści wstępnie pociętych kawałków skóry i przygotowanych wcześniej własnych grafik. Ten etap będzie Wam znany, jeśli wcześniej przygotowywaliście grafikę do lasera. Nasza grafika jest czarno-biała. Czarne obszary wskazują laserowi, gdzie powinna trafić wiązka laserowa. Będziemy grawerować materiał wokół naszych logotypów i tekstu, tak aby pozostawić samą grafikę i utworzyć „wypukłą” część stempla.

W tym projekcie należy koniecznie pamiętać, aby nasza grafika była odbiciem lustrzanym. Gdy stempel zostanie wciśnięty w materiał, powstały w materiale odcisk będzie odwrotnym obrazem stempla. Jeśli zatem chcemy, aby obraz na skórzanych łatach był prawidłowo odczytywany, potrzebujemy lustrzanego odbicia grafiki na stemplu.

Dla wygody zaprojektowaliśmy nasze stemple tak, aby były tego samego rozmiaru i kształtu, co nasze kawałki skóry. Nie jest to konieczne, ale pomoże nam później wyrównać nasze stemple. Ponieważ krawędzie stempli będą wyrównane z krawędziami skórzanych kawałków, będziemy w stanie je dopasować i z łatwością zagwarantuje nam to prawidłowe umieszczenie naszej grafiki. Zaletą korzystania z lasera jest to, że stemple można przycinać do dowolnego potrzebnego rozmiaru lub kształtu, co pozwala uzyskać niestandardowe, łatwe w użyciu opcje do dowolnej liczby produktów.

Drukowanie naszych stempli

W tym projekcie wykorzystaliśmy naszą najnowszą maszynę — 120-watowy system Fusion Pro 48. To urządzenie jest wyposażone we wbudowany i ułatwiający pracę system kamer IRIS™. Wystarczy kliknąć i przeciągnąć oraz skopiować i wkleić grafikę na materiał. To oczywiście bardzo wygodna funkcja systemu Fusion Pro, jednak projekt ten można także wykonać za pomocą każdej z naszych maszyn.

Ustawienia grawerowania
Maszyna: 120 W dla lasera CO2 Fusion Pro
DPI600 Szybkość40% Moc100%
(Należy sprawdzić zalecane ustawienia materiałów w instrukcji maszyny).

Zamaskowaliśmy nasze płyty MDF i akrylowe, aby ochronić powierzchnię materiałów. Zalecamy stosowanie wstępnie zamaskowanych materiałów lub nakładanie własnego maskowania na powierzchnię, na której będą grawerowane i wycinane stemple. Nie jest to wymagane, ale znacznie uprości proces poprzez zmniejszenie potrzeby czyszczenia, które należy wykonać po grawerowaniu. Pomoże również ochronić powierzchnię stempla przed zarysowaniami podczas czyszczenia, sprawiając, że powierzchnia pozostanie idealnie gładka, a ze stempla na skórzane łaty nie przeniosą się podczas tłoczenia żadne przebarwienia.

Osiągnięcie dodatkowej głębi

Chcemy mieć pewność, że wypukłe grafiki naszych stempli są głębokie. Wtedy po wciśnięciu ich w skórę spód stempla (obszar, w których wygrawerowaliśmy materiał) nie będzie dociskać do skóry i nie pozostawi odcisku. Aby uzyskać taką głębokość, po raz drugi przeprowadzamy grawerowanie. Otrzymana głębokość zależy w dużej mierze od mocy lasera i rodzaju materiału używanego do stempli. W przypadku naszego 120-watowego systemu dwa grawerowania w zupełności wystarczają. W przypadku systemów lasera o niższej mocy można spróbować trzeciego grawerowania.

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wytłaczany materiał. Jeśli materiał jest grubszy i/lub chcemy uzyskać głębszy odcisk, musimy się upewnić, że grafika jest wystarczająco wypukła i spełni nasze potrzeby. Jeśli jednak materiał jest cienki i wymaga cieńszego odcisku, grubość stempla ma mniejsze znaczenie.

Podczas wykonywania wielu grawerowań, w zależności od ogniskowej obiektywu maszyny, zalecamy nieznaczną regulację ostrości lasera przed uruchomieniem dodatkowego grawerowania. Ponieważ została już wygrawerowana pewna grubość, nieznaczne podniesienie stołu sprawi, że laser pozostanie skupiony na grawerowanej powierzchni i zapewni najwyższą jakość. Wielkość korekty zależy od ilości materiału usuniętego w poprzednim grawerowaniu, a to z kolei zależy od mocy i materiału. W każdym razie korekta będzie prawdopodobnie niewielka.

Cięcie i czyszczenie

Po zakończeniu etapu grawerowania wycinamy nasze stemple.

Ustawienia cięcia
Maszyna: 120 W dla lasera CO2 Fusion Pro
Szybkość12% Moc100% Częstotliwość100%
(Należy sprawdzić zalecane ustawienia materiałów w instrukcji maszyny).

Ponieważ wygrawerowaliśmy dużo materiału, aby osiągnąć wymaganą głębokość, nasze stemple są dość brudne. Zabieramy je zatem do zlewu i szorujemy pozostałości.

Zalecamy ograniczenie narażenia stempla MDF na działanie wody podczas czyszczenia. Płyty MDF są chłonne, a znaczne ilości wody mogą spowodować ich rozpad. Nasz stempel był wystawiony na działanie wody tylko przez krótki czas i trzymał się bardzo dobrze, ale każdy przypadek jest inny. Na wszelki wypadek można zdecydować się na wyczyszczenie stempli MDF suchą lub wilgotną szczotką.

Po zakończeniu czyszczenia zdejmujemy również nasze maskowanie ochronne.

Namaczanie skórzanych łatek

Ostatnie przygotowania polegają na namoczeniu naszych skórzanych kawałków. W przypadku niektórych materiałów może to być zbędne, jednak w naszej sytuacji okazało się, że w wyniku namoczenia kawałków w wodzie przed wytłaczaniem stały się one znacznie bardziej giętkie i bardziej podatne na proces tłoczenia. Nie trwało to jednak długo; namaczaliśmy kawałki przez około minutę.

Tłoczenie

Teraz nadszedł czas, aby przetestować nasze stemple.

Aby uzyskać ładny, głęboki odcisk, musimy bardzo mocno wcisnąć stempel w skórę. W tym celu użyjemy kilku zacisków, ale imadło również bardzo dobrze się sprawdzi. Użyjemy kilku drewnianych klocków, aby chronić nasze materiały przed zaciskami i równomiernie rozłożyć nacisk.

Stosujemy ten nacisk przez krótki, ale trwały okres (kilka minut powinno wystarczyć), a następnie zwalniamy zaciski, by zobaczyć rezultat.

Jak widać, zarówno płyta MDF, jak i akryl, zapewniają doskonałe rezultaty. Oba materiały gwarantują osiągnięcie świetnego efektu o wysokiej jakości, więc zachęcamy do eksperymentowania z używanymi materiałami. Akryl jest droższą opcją, ale zastosowanie przezroczystego akrylu oznaczało, że mogliśmy widzieć przez grafikę na stemplu, co jeszcze bardziej ułatwia wyrównanie obrazu. W przypadku lasera światłowodowego można spróbować użyć drewna lub Delrinu, a nawet metalu.

Na wytłoczone kawałki nałożyliśmy trochę odżywki do skóry, aby zapewnić estetyczne wykończenie i nieco większy kontrast. W przypadku surowej skóry warto rozważyć użycie barwnika do skóry. Możliwości są naprawdę nieograniczone. To doskonała okazja do zademonstrowania swojej kreatywności.

Po zakończeniu mamy kilka bardzo charakterystycznych, wytłoczonych łatek skórzanych. Na pierwszy rzut oka nie widać, że pochodzą z lasera, ale tak jest! Mamy nadzieję, że ten projekt pokazał wszystkim właścicielom maszyn laserowych oraz osobom, które rozważają jej zakup, iż laser może być bardzo wszechstronnym narzędziem. Do następnego projektu i przyjemnego laserowania!

Zainteresowało Cię tworzenie niesamowitych projetów za pomocą maszyny laserowej? Wypełnij formularz na tej stronie, aby otrzymać broszurę z całą naszą linią produktów oraz z wygrawerowanymi próbkami i wyciętymi elementami. Możesz także zadzwonić pod poniższy numer, aby uzyskać więcej informacji. Nasi kompetentni doradcy ds. sprzedaży mają łącznie dziesięciolecia doświadczenia i pomogą Ci określić, czego potrzebujesz, aby zacząć.


Telefon: +48 22 735 07 40

Odbierz bezpłatną broszurę i próbki

Lokalny dystrybutor dostarczy Ci broszury i próbki oraz dużo więcej innych informacji.

*
*
*
*
oprogramowanie pomocy technicznej