Witamy ponownie w studiu Epilog! W tym projekcie przedstawimy tworzenie znaku z podświetleniem LED. Zobaczcie powyższy film lub przeczytajcie o projekcie poniżej, aby zobaczyć, jak stworzyć prosty i efektowny prezenter z wycinanego i grawerowanego laserem akrylu oraz sklejki.
Jednym z ważnych aspektów korzystania z urządzenia Epilog Laser jest jego wszechstronność. Można go używać zarówno do grawerowania grafiki, która będzie centralną częścią gotowego produktu, jak i do wycinania pozostałych części i elementów, które stworzą cały projekt. Możliwości oferowane przez urządzenie laserowe w zakresie tworzenia wyraźnej, czystej i niestandardowej grafiki są wykorzystywane w wielu projektach. W niektórych laser jest dodatkowo wykorzystywany jako narzędzie produkcyjne.
Pobierz grafikiNiezbędne materiały
- 1/4″ (6,35 mm) Sklejka - arkusz 24″ × 48″ (609,6 mm × 1219,2 mm)
- 1/4" (6,35 mm) Akryl - arkusz 12" x 24" (304,8 mm x 609,6mm)
- Taśma aluminiowa
- Śruby i nakrętki maszynowe
- Klej do drewna
- Farba w sprayu
- Samoprzylepna taśma świetlna LED z możliwością cięcia
- Przedłużacz USB (opcjonalnie)
- Adapter ścienny USB (opcjonalnie)
- System Epilog Laser
Zastosowano system Fusion Pro 48 o mocy 120 W:
Sklejka
Grafika wektorowa: szybkość 25% // moc 100% // częstotliwość // 10%
Akryl
Grafika wektorowa: szybkość 10% // moc 100% // częstotliwość // 100%
Grawerowanie: szybkość 100% // moc 50% // rozdzielczość // 500 dpi
Przygotowanie akrylu
Zaczniemy od pomalowania sprayem tylnej strony arkusza akrylu o wymiarach 304,8 × 609,6 mm (12″ × 24″). Do tego celu można użyć farby w dowolnym kolorze. My wybraliśmy kolor czarny, aby uzyskać ładny i ostry kontrast. Jeśli płyta akrylowa jest pokryta folią ochronną, należy ja usunąć z jednej strony.

Wycinanie sklejki
Czekając na wyschnięcie farby, wytniemy drewniane elementy naszego znaku. Wkładamy arkusz sklejki do urządzenia. Korzystamy z lasera Fusion Pro 48 o mocy 120 W, w którym bez problemu mieści się arkusz sklejki o wymiarach 24″ × 48″ (609,6 mm × 1219,2 mm) ze sklepu z narzędziami. Jeśli mamy do dyspozycji mniejsze urządzenie, należy użyć mniejszego arkusza sklejki lub wyciąć elementy w wielu partiach.

Używamy w tym projekcie sklejki o grubości 1/4″ (6,35 mm), ale można użyć dowolnego innego drewna lub materiału nadającego się do obróbki laserem. Wpłynie to tylko na wagę gotowego znaku i ustawienia, które trzeba zastosować podczas cięcia. Przed wprowadzaniem korekty prędkości i mocy warto zapoznać się z listą zalecanych ustawień dla poszczególnych materiałów, która jest zawarta w instrukcji obsługi urządzenia.

W rzeczywistości nasza sklejka 1/4″ (6,35 mm) ma grubość zbliżoną do wartości 0,2 cala (5,08 mm), którą wybraliśmy w projekcie do wykonania miniwczepów. Jeśli pracujemy z grubszym materiałem, należy odpowiednio zmienić te ustawienia.

Wszystkie elementy doskonale mieszczą się na powierzchni około dwóch trzecich arkusza sklejki. Wystarczy teraz zastosować ustawienia 25% prędkości, 100% mocy i 10% częstotliwości, i wysłać pracę do lasera, aby wyciąć elementy.






Malowanie elementów ze sklejki
Gdy elementy ze sklejki są gotowe, wybieramy te, które będą widoczne od zewnątrz znaku, i malujemy je sprayem na czarno. Będą to: przednia ramka i tylna ścianka oraz boczne ścianki. Pomalowanie ich na czarno spowoduje, że grafika przedstawiona na znaku zostanie w szczególny sposób wyeksponowana. Oczywiście to tylko przykład, ponieważ sposób malowania i wykończenia znaku jest całkowicie dowolny.

Grawerowanie akrylu
Teraz, czekając na wyschnięcie tych elementów, wygrawerujemy grafikę we wcześniej pomalowanym akrylu. Używamy arkusza o wymiarach 12″ × 24″ (304,8 mm × 609,6 mm) i wycinamy z niego prostokąt o nieco mniejszym wymiarze. Należy pamiętać, aby w wyciętym prostokącie były zaokrąglone narożniki. Narożniki te zostaną przykryte przednią ramką znaku. Dzięki temu unikniemy później problemów ze zbyt ciasnym pasowaniem elementów przy końcowym montażu.
Grawerowanie będzie się odbywać na tylnej stronie akrylu, dlatego musimy zastosować lustrzane odbicie grafiki, aby miała właściwą orientację, gdy patrzy się na nią z przodu. Wydrukujemy grafikę na laserze, a urządzenie wykona resztę pracy.

Dostosuj odpowiednio ustawienia urządzenia: do grawerowania używamy szybkości 100%, mocy 50% i rozdzielczości 500 dpi, a do cięcia — szybkości 10%, mocy 100% i częstotliwości 100%.




Montaż znaku
Teraz czas na montaż. Zaczniemy od zbudowania wewnętrznej ramy. Sklejamy narożniki, używając kostek „1-2-3 blocks“, aby uzyskać kąty proste. Wklejamy również wzmocnienia narożników — dzięki temu uzyskujemy powierzchnię, do której zostanie zamocowana tylna ścianka.


W następnym kroku mocujemy do ramy ścianki boczne. Najpierw trzeba odwrócić wewnętrzną ramę, aby wzmocnienia narożników znalazły się na stole montażowym. Dzięki temu powstanie obniżenie po wewnętrznej stronie ścianek bocznych, ponieważ rama wewnętrzna nie jest tak szeroka, jak ścianki boczne. W tym obniżeniu zamontujemy na dalszym etapie przednią ściankę z akrylu.



Po zakończeniu tego etapu nakładamy taśmę aluminiową na wewnętrzne powierzchnie ramy. Dzięki pokryciu wewnętrznych powierzchni znaku materiałem odblaskowym, światło z diod LED będzie się odbijać, zapewniając równomierne podświetlenie.

Po naklejeniu taśmy na ramę mocujemy ją do wewnętrznej strony ścianki tylnej. Nie musimy tu szczególnie dbać o precyzję wykonania, gdyż powierzchnie te nie będą widoczne po zmontowaniu całego znaku.



Za pomocą nożyka i śrubokrętu musimy usunąć taśmę aluminiową, aby nie blokowała otworów montażowych.

Mocujemy ściankę tylną za pomocą śrub i nakrętek.


Teraz czas na zastosowanie samoprzylepnej taśmy świetlnej LED. Okazało się, że klej na taśmach świetlnych LED nie był tak mocny, jak się spodziewaliśmy. Udało się je w końcu prawidłowo zamontować, ale można również rozważyć inne opcje mocowania.




Teraz kładziemy ramę na plecach i układamy płytę akrylową w obniżeniu utworzonym przy ściankach bocznych.



Sprawdzamy, czy podświetlenie LED działa prawidłowo, a następnie przyklejamy ramkę przednią.


Teraz wystarczy podłączyć znak do prądu i gotowe. Mamy przed sobą ukończony znak świetlny, wycięty i wygrawerowany urządzeniem Epilog Laser.

Mamy nadzieję, że ten projekt będzie inspiracją do rozważań na temat wszechstronności zastosowań urządzeń laserowych. Możemy nie tylko grawerować skomplikowane grafiki, ale także używać ich do produkcji różnych części i elementów. Do następnego projektu i przyjemnego laserowania!
Gdzie można stosować wycięte i wygrawerowane laserem znaki z akrylu z podświetleniem LED?
- Sale lekcyjne
- W bibliotekach
- Oznakowanie w punktach sprzedaży
- Biurowe pomieszczenia socjalne