Witamy ponownie w kolejnym projekcie Epilog Laser! Tym razem będziemy tworzyć nieprzeznaczone do celów medycznych maseczki ochronne ze starych koszulek z krótkim rękawem. Zobaczcie powyższy film lub przeczytajcie o projekcie poniżej, aby przekonać się, jak szybko i łatwo wyciąć dwuwarstwowe maseczki z dostępnej tkaniny.

Pobierz grafiki


Niezbędne materiały


Zastosowaliśmy urządzenie Mini 24 o mocy 60 W:

Dwie warstwy bawełny o niskiej/średniej gramaturze

Grafika wektorowa: szybkość: 75% // moc: 35% // częstotliwość: // 2500%

Jedna warstwa bawełny o niskiej/średniej gramaturze

Grafika wektorowa: szybkość: 75% // moc: 25% // częstotliwość: // 2500%


Dzisiaj będziemy używać urządzenia Epilog Mini 24, ale ten projekt można wykonać za pomocą każdego z naszych urządzeń.

Stare koszulki są zwykle łatwo dostępne i niedrogie, dlatego stanowią świetną bazę do tworzenia maseczek nieprzeznaczonych do użytku medycznego.

Istnieją dwa główne sposoby umieszczania materiału w urządzeniu laserowym.

Bezpośrednie wycinanie koszulek laserem

Jedną z metod jest po prostu umieszczenie koszulki bezpośrednio w obszarze roboczym urządzenia. Robiąc to, należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy.

Po pierwsze należy sprawdzić, czy zachowano odpowiedni odstęp głowicy laserowej, umożliwiający ruch bez zahaczania o tkaninę. W tym celu należy tak ułożyć koszulkę na obszarze roboczym, aby nie była w żaden sposób zagnieciona. W przypadku lasera Mini 24 odstęp można sprawdzić, naciskając przycisk X/Y Off i wybierając opcję Go w celu potwierdzenia. Następnie należy ręcznie przesunąć głowicę lasera po obszarze roboczym.

Drugą rzeczą, o której należy pamiętać, by uzyskać czyste cięcia, jest płaskie rozłożenie tkaniny. Będziemy przecinać dwie warstwy tkaniny koszulki, dlatego nie może być żadnych fałd ani zagnieceń. Mogłoby to spowodować utratę ostrości lasera na ciętym materiale.

Teraz należy się upewnić, że laser jest zogniskowany na powierzchni materiału, a następnie otworzyć plik graficzny w programie Adobe Illustrator.

Udostępniamy plik projektu w wielu formatach, które można sprawdzić w folderze pobierania.

Wydrukujemy projekt na ploterze grawerującym Epilog, pamiętając, aby rozmiar projektu odpowiadał obszarowi roboczemu lasera.

Następnie w oprogramowaniu Epilog Dashboard skonfigurujemy ustawienia drukowania.

Skonfigurowana tutaj szybkość i moc zależy w pewnym stopniu od grubości tkaniny koszulki. Pracujemy z bawełną o niskiej i średniej gramaturze. W przypadku dwóch warstw bardzo dobre efekty można uzyskać przy ustawieniu szybkości na 75%, mocy na 35% i częstotliwości 2500.

Ustawienia cięcia (dwie warstwy tkaniny o niskiej/średniej gramaturze)
Urządzenie: laser CO2 Mini 24 o mocy 60 W
Szybkość75% Moc35% Częstotliwość2500
(Należy sprawdzić zalecane ustawienia materiałów w instrukcji maszyny).

Jeśli wykonujemy cięcie tylko przez jedną warstwę, powinno wystarczyć ustawienie mocy urządzenia na 25%.

Ustawienia cięcia (jedna warstwa tkaniny o niskiej/średniej gramaturze)
Urządzenie: laser CO2 Mini 24 o mocy 60 W
Szybkość75% Moc25% Częstotliwość2500
(Należy sprawdzić zalecane ustawienia materiałów w instrukcji maszyny).

Po skonfigurowaniu ustawień możemy wydrukować projekt na urządzeniu.

Kolejna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę, gdy często pracujemy z materiałami o nieregularnych kształtach, to dobre dopasowanie grafiki do materiału. Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest naciśnięcie przycisku Pointer na panelu sterowania Mini w celu włączenia czerwonego wskaźnika laserowego.

Teraz, przy otwartej pokrywie maszyny, uruchom zadanie i sprawdź przebieg wycinania laserowego, obserwując ruch czerwonego punktu. Jeśli cięcie laserowe wypadnie poza obszarem tkaniny, wróć do oprogramowania graficznego i wprowadź odpowiednią korektę.

Po sprawdzeniu rozmieszczenia grafiki należy nacisnąć przycisk Go, aby uruchomić zadanie.

Laser szybko wycina z koszulki maski i po upływie około 30–40 sekund mamy gotowy produkt.

Ręczne przycięcie koszulek przed wycinaniem za pomocą urządzenia laserowego

Teraz przedstawimy drugą opcję przygotowania tkaniny, polegającą na wcześniejszym pocięciu koszulki. Opcja ta wymaga na początku trochę więcej czasu, ale skraca czas pracy lasera. Z dużej lub średniej wielkości koszulki można zwykle łatwo wyciąć trzy lub cztery ładne prostokąty tkaniny — w zależności od rozmiaru dekoltu.

Zastosowanie tej metody zmniejsza ryzyko powstawania w urządzeniu fałd na tkaninie, ale oczywiście wybór sposobu jest kwestią indywidualną.

Te prace są naprawdę łatwe do wykonania, a całej sterty starych koszulek można bardzo szybko wyciąć maseczki ochronne.

Końcowe złożenie

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego w projekcie są cztery otwory, odpowiedź jest prosta: po złożeniu powstaje dwuwarstwowa maseczka. Między te warstwy można włożyć złożoną chusteczkę, ręcznik papierowy lub inny materiał filtrujący. Przypominamy raz jeszcze, że nie są to maseczki nadające się do zastosowań medycznych, ale każda dodatkowa ochrona zawsze się przyda.

Po złożeniu maseczki należy pamiętać, aby wyrównać otwory na uszy. Maseczka jest gotowa do noszenia!

Wszytko gotowe — udało się nam niezwykle szybko i łatwo wykonać maseczki ze starych koszulek za pomocą lasera Epilog. Dziękujemy za uwagę. Dbajcie o swoje zdrowie.

Odbierz bezpłatną broszurę i próbki

Lokalny dystrybutor dostarczy Ci broszury i próbki oraz dużo więcej innych informacji.

*
*
*
*
oprogramowanie pomocy technicznej