Witamy ponownie w studiu Epilog! W tym projekcie wykonamy warstwowy akrylowy znak przy użyciu różnokolorowych arkuszy akrylowych. Zobacz powyższy film lub przedstawiony poniżej projekt, aby poznać proces wycinania wielu warstw i tworzenia w papierze samoprzylepnym wykroju kiss-cut (wycięcie wzoru bez przecięcia podkładu) do akrylu.

Urządzenie laserowe Epilog wyróżnia się szybkim wycinaniem skomplikowanych kształtów z arkuszy materiału. W tym projekcie pokazujemy prosty, ale skuteczny sposób wycinania kształtów i stworzenia trójwymiarowego modelu, który na pewno zwróci uwagę klientów.

Pobierz grafiki

Niezbędne materiały


Zastosowano system Fusion Pro 32 o mocy 80 W:

Wycinanie akrylu

Grafika wektorowa // szybkość 12% // moc 100% // częstotliwość // 100%

Wycinanie akrylu i papieru samoprzylepnego (połączone)

Grafika wektorowa // szybkość 10% // moc 100% // częstotliwość // 100%

Tworzenie w papierze samoprzylepnym wykroju kiss-cut

Grafika wektorowa // szybkość 20% // moc 10% // częstotliwość // 100%


Pierwsze kroki

W tym projekcie użyjemy urządzenia Fusion Pro 32 z tubą lasera o mocy 80 W oraz dostępnego opcjonalnie listwowego stołu do cięcia wektorowego, który idealnie nadaje się do wycinania dużych kształtów z arkuszy akrylowych.

W programie Adobe Illustrator przygotowaliśmy makietę 3D naszego projektu, używając funkcji 3D / Bevel i Extrude programu Illustrator. Przygotowanie makiety 3D to doskonały sposób na potwierdzenie koncepcji naszego projektu. Mimo że nie jest to konieczny krok, umożliwia wizualizację końcowego wyglądu znaku przed uruchomieniem fazy produkcji na urządzeniu laserowym.

Warstwy przygotowano jako linie cięcia, w kolorze pasującym do dostępnych arkuszy akrylu. Przed rozpoczęciem drukowania w pakiecie Epilog należy upewnić się, że w programie Adobe Illustrator wyłączono wszystkie warstwy, których nie chcemy drukować. Teraz wyśrodkujemy wszystkie nasze linie cięcia w graficznym interfejsie użytkownika. Uprości to procedurę w pakiecie oprogramowania Epilog. Wydrukuj plik w pakiecie oprogramowania Epilog.

Konfigurowanie ustawień i procesu produkcji

Zaczniemy od zaimportowania ustawień do cięcia akrylu 1/8 cala z bazy materiałów pakietu oprogramowania Epilog. Kliknij przycisk „Import Material Settings“ (Importuj ustawienia materiału), a następnie z sekcji Acrylic (Akryl) na karcie Vector (Gafika wektorowa) wybierz opcję „Cutting 1/8" (3 mm)“ (Cięcie).

Pakiet oprogramowania Epilog zastosuje ustawienia do naszego procesu.

Ustawienia cięcia (akryl)
Maszyna: 80 W dla lasera CO2 Fusion Pro
Szybkość12% Moc100% Częstotliwość100%
(Należy sprawdzić zalecane ustawienia materiałów w instrukcji maszyny).

Teraz ustaw opcję Process Type (Typ procesu) na „Off“ (Wył.). Za chwilę podzielimy ten proces na poszczególne warstwy, a to ustawienie przed wykonaniem podziału spowoduje, że każda warstwa zostanie domyślnie wyłączona. Ułatwi to włączanie każdego procesu osobno do wydrukowania na laserze.

Aby oddzielić grupę linii cięcia za pomocą koloru, kliknij w opcjach procesu przycisk Color (Kolor) obok sekcji Split by: (Podziel za pomocą). Spowoduje to rozdzielenie wszystkich kolorowych linii cięcia na osobne procesy przy jednoczesnym zachowaniu zastosowanych wcześniej ustawień materiału i rodzaju procesu.

Dodatkowo, użyj funkcji Merge (Scal), aby zgrupować linie cięcia tekstu z ciemnozieloną warstwą i pozostawić te dwie warstwy znaku jako zgrupowane. Ostatecznie wyślemy je do lasera w tym samym czasie.

Pakiet oprogramowania Epilog umożliwia nadawanie unikatowych nazw poszczególnym procesom naszej pracy, więc zanim zaczniemy wycinać akryl na nasz znak, zmienimy nazwę każdego procesu na kolor akrylu, z którego będziemy go wycinać. Mimo że nie jest to konieczne, ułatwi pracę z procesami, gdy będziemy je wysyłać do lasera. Po zmianie nazwy wszystkich procesów będzie mogli rozpocząć wycinanie laserem.

Aby wysłać naszą pierwszą pracę do wycięcia laserem, wystarczy zmienić typ procesu z Off (Wył.) na Vector (Grafika wektorowa). Zaczniemy od procesu Zielony akryl.

Drukowanie warstw

Ustaw ostrość lasera na materiale oraz linie cięcia w pakiecie oprogramowania Epilog, tak aby pasowały do arkusza akrylu. Następnie wybierz opcję „Print“ (Drukuj), aby wysłać linie cięcia do lasera. Na laserze wybierz zadanie i naciśnij przycisk Go (Start).

Po wycięciu pierwszego arkusza akrylu powtarzamy ten proces, dopóki nie wytniemy wszystkich warstw i elementów potrzebnych do złożenia naszego znaku. Dla każdego arkusza akrylu ustaw opcję Process Type (Typ procesu) wycinanej warstwy na „Vector“ (Grafika wektorowa) w pakiecie oprogramowania Epilog i upewnij się, że wszystkie pozostałe warstwy są ustawione na „Wył.“ (Wył.). Następnie wydrukuj go na laserze.

Wycinanie górnej warstwy

Wykonanie ostatniej warstwy polegać będzie na wydrukowaniu procesu Ciemnozielony akryl oraz tekstu. Zastosujemy mocny papier samoprzylepny i technikę wykroju kiss-cut na powierzchni ciemnozielonego akrylu, aby stworzyć białe litery na naszym znaku.

Usuwamy materiał maskujący z błyszczącej strony ciemnozielonego akrylu.

Następnie usuwamy podkład z samoprzylepnego papieru i przyklejamy go do powierzchni ciemnozielonego akrylu. Ustawiamy papier w przybliżeniu w miejscu, w którym znajdzie się tekst.

Po powrocie do pakietu oprogramowania Epilog dostosujemy ustawienia prędkości i mocy do pełnego wycięcia zielonego akrylu i do wykroju kiss-cut w papierze samoprzylepnym.

Zastosujemy ustawienie 10% prędkości, 100% mocy i 100% częstotliwości do pełnego wycięcia akrylu, łącznie z papierem samoprzylepnym.

Ustawienia cięcia (akryl i papier samoprzylepny)
Maszyna: 80 W dla lasera CO2 Fusion Pro
Szybkość10% Moc100% Częstotliwość100%
(Należy sprawdzić zalecane ustawienia materiałów w instrukcji maszyny).

Zastosujemy ustawienie 20% prędkości, 10% mocy i 100% częstotliwości do do wykroju kiss-cut w papierze samoprzylepnym. Spowoduje to przecięcie tylko białego papieru samoprzylepnego bez przecinania ciemnozielonego akrylu. Dzięki temu możemy oderwać nadmiar białego papieru. Wydrukuj zadanie na laserze, wybierz je w urządzeniu i naciśnij przycisk Go (Start).

Ustawienia do wykroju kiss-cut (papier samoprzylepny)
Maszyna: 80 W dla lasera CO2 Fusion Pro
Szybkość20% Moc10% Częstotliwość100%
(Należy sprawdzić zalecane ustawienia materiałów w instrukcji maszyny).

Montaż

Teraz oderwij nadmiar białego papieru samoprzylepnego, pozostawiając tylko tekst.

Po wykonaniu wszystkich warstw z akrylu składamy je wstępnie razem, aby mieć pewność, że warstwy są gotowe do ostatecznego montażu.

Usuwamy teraz cały pozostały materiał maskujący z każdej warstwy akrylu.

Następnie sklejamy warstwy razem z klejem cyjanoakrylowym (CA).

Teraz nakładamy ostatnią warstwę i gotowe: wyjątkowy warstwowy znak z akrylu stworzony za pomocą urządzenia Epilog Laser.


Gdzie można stosować lub sprzedawać niestandardowe akrylowe oznakowanie wycinane laserowo?

  • W firmach lokalnych
  • W swojej firmie lub szkole
  • Do oznakowania kierunkowego
  • W muzeach i do prezenterów edukacyjnych


Odbierz bezpłatną broszurę i próbki

Lokalny dystrybutor dostarczy Ci broszury i próbki oraz dużo więcej innych informacji.

*
*
*
*
oprogramowanie pomocy technicznej